В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
vlados20033
vlados20033
03.06.2022 04:01 •  Другие предметы

НАЙДИТЕ ХОРОШОЕ СТИХОТВОРЕНИЕ НА АНГЛИЙСКОМ НА ТЕМУ «I LOVE ENGLISH LANGUAGE” ДЛЯ 6-7 КЛАССОВ! КРОМЕ- English language is the best.
Learning it for me is quest.
But the language is so nice.
Learn it! That is my advice.

Today is a funny day.
It is no more gloom and grey.
Language day we celebrate
We will heartily congratulate.

English teacher, English day.
We will joy and speak all day.
ABC and "the" and "an",
Go and quickly find your pen.
Write some words and learn them all
Then we'll dance along the hall. ЭТО СТИХОТВОРЕНИЕ НЕ НАДО! СРАЗУ ГОВОРЮ!

Ответ:
mitrofanovas633
mitrofanovas633
11.03.2021 13:30

I love English because ...

1) English the most-desired language now.

2) It is the language of business and courageous people

3) The English language is very beautiful

4) This is the most useful language.

5) English - it is very logical, specific and concise language.

6) it is interesting to study.

7) English - the language of science

8) The language of the world's progress and our future.

9) It is beautiful and the richest language in the world! It is a language genius of poets and writers!

10) We often meet with them in everyday life.

Объяснение:

Не знаю, можно ли назвать это стихом, то тоже как вариант

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Другие предметы
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?