В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
mikalis
mikalis
19.10.2020 06:36 •  Английский язык

Прокомментируйте утверждения по ! ! 1) young children can watch the same films as grown-ups. 2) soon nobody will go to the cinema: people will watch films only at home. 3) cartoons are films for young children. 4) they make the best films in hollywood. 5) russia has produced a lot of wonderful
films. 6) different people prefer different types of films. 7) to make a new film is not easy at all. 8) old films are always boring and not interesting.​

Ответ:
abcdeshnik
abcdeshnik
10.10.2020 02:07

1)no since there are inappropriate scenes for children

2)movies more fun to watch in the movies where the atmospheric space and so on

3)Yes

4)Yes, of course

5)Yes

6)Yes, since people with different characters and choose different movies

7)so to make a really good film not just because you need to fully invest in the film

8)this is not true because there are films that are really interesting for our generation

0,0(0 оценок)
Ответ:
obsharov7
obsharov7
10.10.2020 02:07

1)Yes, of course. Nowadays there are plenty of good films for all the family. Moreover i think that watching films together is a great way to spend time with your family.

2)I can't agree with such statement. Of course, watching films at home is more convenient, but at cinema you can feel special atmosphere. What's more, at cinema screen is bigger and sound is better than at home.

3)Modern multiplication studios creat fantastic cartoons not only for children, but for elderly always this cartoons have a deep sense and make us think about important problems.

4) No-one will argue , that the best films of our times were made in Hollywood.Now, i agree with it, but maybe one day i'll change my point of view.

5)I'm not a real fan of russian films, but some of them are really fantastic, such as "The coach","Legend number 17" and "Flight crew"

6) Of course I agree with it. What type of film person prefer depends on his or her character. Some people prefer touching romantic films, others are keen on exiting thrillers, others like humorous comedies.

7)Making films is a hard work ,it includes different hard processes. First of all you need good actors, good operator, and to make your film more attractive you should find a person, who works with special effects.

8)I'm not a big fan of old films, but i think old films have special atmosphere.

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?