В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
dgony2003
dgony2003
12.06.2022 03:51 •  Английский язык

Написать рассказ по на тему ,,как я провел зимние коникулы,, !

Ответ:
катя120981
катя120981
08.09.2020 19:25
Every year I have winter holidays. They usually last for two weeks. Holidays give me the opportunity not to get up early in the morning, so I sleep till 10 o’clock.When the weather is cold, I prefer to stay at home and read something interesting, play computer games or watch TV. As I spend lots of time at home, I have to help my mother with cooking or cleaning.  In the evening I usually visit my friends or go out with them to the cinema or café.
My hobby is mountain skiing, so when the weather is fine I go skiing.  When I come back home I am usually very tired and go to sleep after supper.
Of course, winter holidays are not so long and joyful as summer holidays, but in any case winter holidays is the time of rest
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?