В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
gmailua
gmailua
13.03.2020 10:10 •  Английский язык

Сочинение по языку как ты празднуешь новый год

Ответ:
Arisha5554
Arisha5554
08.09.2020 16:59
New Year is my favourite holiday! We celebrate it on the 31st of December.
This year I celebrated New Year with my lovely family. On New Year Eve we bought a New Year tree and decorated it with coloured balls and bright lights. We bought presents for our friends and relatives. My mother and I cooked a great holiday supper. We made tasty salads, chicken, potatoes and mushrooms. We made a holiday cake, too. We bought a lot of fruit and sweets. There are very delicious! We decorated our house with flakes and toys and put beautiful candles on the fireplace. We put a nice tablecloth, place and cups on the table.
Our guests came to visit us in the evening. They gave me wonderful presents. My aunt gave me a teddy bear as a present. My uncle`s present for me was a beautiful doll.
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?