В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык

Напишите письмо кому нибудь на тему хэллуин.то что я пришел с вечеринки,все было круто(на )

Ответ:
PlayGirl1999
PlayGirl1999
04.10.2020 22:13
I would like to tell you about my favorite holiday – Halloween.

I think it is a very interesting holiday. Many people in the USA and the UK celebrate this holiday with great pleasure, but, unfortunately, in our country this holiday is not well known. People celebrate Halloween on the 31st of October.
On this day children wear costumes of ghosts and witches. They go for a walk late at night, knock at doors of their neighbors, and shout: "Trick or treat?'' The neighbors give sweets or money, and it is really much fun. The main symbol of Halloween is a pumpkin. Children cut holes in pumpkins and place candles into them. At night pumpkins look like heads with burning eyes, and it is horrible and frightening. On this holiday people decorate their houses with pumpkins. Children bring pumpkins to school too.
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?