В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
bezhkinyova
bezhkinyova
03.05.2021 17:00 •  Английский язык

Мне нужно по написать письмо друг про зим

Ответ:
liltvin
liltvin
20.09.2020 13:53
Dear Jane
Thanks for your letter. We have a real winter now. I think it is strange for you, because in your country you have never seen snow. As for Russia, It is much snow everywhere even in our town everything is covered with snow: houses. trees. roads. It s great to ski and skate. We like to sledge and play snowballs. It is very funny! Sometimes we have to stay home because the weather is very cold and frosty. Last year we did not go to school 4days as it was about 30 degrees below zero! Now it is about 10 below zero and sunny.lt is a very good time to spend outdoors with my friends. We ve made several snowmen and snow women today. They are vey nice and funny! The days are shotr and it gets dark at 5 o clock.I think you swim and sunbathe. Next week we'll go toThailand to have much sun and sea!
Write me. please. I ll be very glad to see you in Russia and show you our winter nature. I am sure you ll like it!

With best wishes

Your Ann
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?