В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
kirushinad1
kirushinad1
07.12.2020 18:49 •  Английский язык

Пересказать от лица обезьяны.. the monkey and the lion. one day the lion says to the animals, "animals,come to my den.i want to speak to you! " many animals come to the lion.the bear comes and the rabbit comes and the monkey comes.the lion"s den is very dirty.the lion doesn"t like to clean it.a very bad smell comes from the den.the smell is so bad that the bear stops his nose.the lion sees it and is very angry.the lion cries," i am the king of animals! you are in my den! how can you stop your nose in front of me! " and he kills the poor bear. then he asks the rabbit,"what do you say,friend rabbit? is the smell bad in my den? " "oh, no,my king! the smell in your den is the smell of beautiful flowers! " "what flowers? " cries the lion. "where do you see them? " and he eats the rabbit.then the lion sees themonkey. "well,monkey,what do you smell? " the lion asks. "nothing," answers the monkey. "i can say nothing.i have a bad cold."

Ответ:
lenusj1975197514
lenusj1975197514
20.09.2020 12:52
Ты должен/должна слушать этот текст и после. этого четать по предложениям )
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?