В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык

Write 8-10 sentences about the weather you like and why you enjoy this of weather

Ответ:
MiyaGi123
MiyaGi123
27.05.2020 10:44

They say there is no bad weather, there are bad clothes. I agree with it, because I like different kinds of weather. In summer I prefer hot weather, when the sky is blue. But I like when it is a little windy.You can swim and lie in the sun.  It is nice when during a hot day we have a shower with a thunderstorm. But it must be short and with a rainbow after this.

In autumn Ilike the Indian summer, when the sky is blue, the leaves are yellow and it is sunny. Then I am very happy and I can go out. And I also like rainy days when it is not chilly and windy.

In winter I am happy when it is snowy without any wind. We can play with snow, make snowmen and ski. I like when it is sunny in winter, but then it is cold and you can't walk for long.

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?