В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
vasikstrowb
vasikstrowb
24.02.2020 03:25 •  Английский язык

Нужно написать 2 диалога на языке. разговор должен идти о погоде в разных странах.

Ответ:
кот7891
кот7891
08.07.2020 15:49
- Hello mr Smith
- How do tou do, mr Brown
- It was so good to visit your country. You have so many places of interest!
- Oh, our country is really nice. And Russia is beatufil too.
- Why? I'm really confused
- There are lots of churches in Russia. And our country doesn't have such variety of churches
.- And your country is a centre of intensive swap
.- Bars, cafes, restaurants... It's boring...
- Oh, it is really hot here!
- And there is snow in Russia! Am I right?
- Yeah, warm clothes and tea... Like a dream
- And we have sun every day and every season.
- The same situation.
- What?
- Sometimes we haven't enough snow even to play snowballs.
- Strange weather.
- Yes, like in England. It's funny.
- I would like to visit many places of interest.
- Oh, and I have no any free time to speak
-Bye
- Bye, bye

p.s я не уверенна
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?