В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык

Напишите сочинение на английском языке , на тему "Если бы я стал президентом" большое)

Ответ:
holoupail
holoupail
08.04.2021 19:15

If I were the president ... If I were the president of the country, then I would do everything to make people's lives EVEN better. I would like to help the elderly so that medicine is free, the pension is higher, travel for children is free. I would like to lower food prices, build more new educational institutions so that ALL children can receive knowledge and education. Build more hospitals so that all people can get health care free of charge.

I would also like to make our air cleaner, because we have a lot of exhaust gases in our country. People should protect nature, not litter, as we ourselves are responsible for cleanliness and order in our country, in our city. ^ To be president, you have to study well, because it is a great responsibility to your people and country. You cannot be a good president if you do not know how your people live and breathe.

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?