В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык
Polina19790
Polina19790
06.01.2022 02:12 •  Английский язык

Write a review of your favourite film or cartoon​

Ответ:
aaskarova2004
aaskarova2004
16.02.2021 23:10

In all the movies I have ever seen, I like " Harry Potter" the most. The movie is about the Wizard world, with the main character is named Harry Potter, as the name of the movies. Since he was born, he has been sustained the hunt of his biggest enemy,Lord Voldemort who killed his parents and tried to kill him. The movie is based on the story of the same name, " Harry Potter", written by J.K Rowling. His dangerous adventures began when he stared learning at Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry, when he was only eleven. With the help of his best friends - two other main characters, Hermione Granger and Ronald Weasley, and almost the students, teachers at Hogwarts School, he finally defeated Lord Voldemort in the final novels, " Harry Potter and the Death Hallows". " Harry Potter" is the best movie I have ever seen. It was so interesting when I read the novels and watched the movie, seem as I was in that Wizard world and I can perform magic. I love that feeling and that's the reason i like the movie, too. The thing makes me like best is how the main characters play, so great. And they are so nice, too. A lot of scenes really attract viewers. I love everything in the movie. It makes me feel happy, I love it.

Объяснение:

надеюсь

0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?