В
Все
Х
Химия
В
Видео-ответы
А
Алгебра
Г
Геометрия
О
ОБЖ
Д
Другие предметы
У
Українська література
Р
Русский язык
Б
Беларуская мова
У
Українська мова
Э
Экономика
Ф
Физика
М
Математика
Ф
Французский язык
Г
География
И
Информатика
М
МХК
О
Окружающий мир
П
Психология
Н
Немецкий язык
О
Обществознание
П
Право
И
История
М
Музыка
Л
Литература
Қ
Қазақ тiлi
Б
Биология
А
Английский язык

Составьте мини-рассказы по темам, на .
1) the type of the weather i like most of all
2)the type of the weather i dislike most of all
3) my favorite season
4) the spring is in the air
5) the approach of a thunderstorm
6) the indian summer
7) chilly autumn
8) compare winter in the urals and britain
9) peculiar meteorological conditions of the britain

Ответ:
natik2005
natik2005
17.08.2020 15:02

As for me, the best time of the year is winter. Not only because of holidays, such as Christmas and New Year, but also because it is the only season which has such magnificent weather conditions. The feeling of snowflake, landing on your nose, is so common, but still it makes us feel as characters of fairytale. Nothing makes evening better than opportunity to play snowballs or to make a snowman.

In my opinion, winter is the most beautiful season because of it's own unique nature.

0,0(0 оценок)
Ответ:
Riiiiiii
Riiiiiii
17.08.2020 15:02
1) тип погоды, который мне нравится больше всего
2) тип погоды, который мне больше всего не нравится
3) мое любимое время года
4) весна в воздухе
5) приближение грозы
6) Бабье лето
7) Холодная осень
8) Сравните зиму на Урале и в Британии
9) Особые метеорологические условия Британии
0,0(0 оценок)
Популярные вопросы: Английский язык
Полный доступ
Позволит учиться лучше и быстрее. Неограниченный доступ к базе и ответам от экспертов и ai-bota Оформи подписку
logo
Начни делиться знаниями
Вход Регистрация
Что ты хочешь узнать?